Prealoader

Događanja

Na Plovaniji održan središnji zbor građana za obilježavanje Dana antifašističke borbe 2024.

Objava: 22.06.2024.

Kod obnovljenog spomenika palim borcima i žrtvama fašističkog terora, podignutog 1981. godine, u subotu 22.06. s početkom u 18 sati organiziran je središnji zbor građana za obilježavanje Dana antifašističke borbe 2024.

Dan antifašističke borbe obilježava se u znak sjećanja na 22. lipnja 1941., kada je u šumi Brezovica pored Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred. Bila je to prva antifašistička postrojba ne samo u Hrvatskoj, nego i u ovom dijelu Europe.

Počevši od Siska, antifašistički ustanak u Hrvatskoj razvijao se postupno, sa sve većim opredjeljenjem hrvatskog naroda za partizanski pokret. Za vrijeme II. svjetskog rata na području Hrvatske pod kontrolom antifašističkog pokreta Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Hrvatske (ZAVNOH) obavljalo je vrhovnu zakonodavnu i izvršnu funkciju, da bi 1945. godine ZAVNOH prerastao u Narodni sabor Hrvatske. Tako je i tijekom narodnooslobodilačke borbe u Hrvatskoj očuvan povijesni kontinuitet hrvatskog državnog suvereniteta.

Završetkom Drugoga svjetskog rata 1945. godine konstituirana je Narodna Republika

Hrvatska kao federalna jedinica ondašnje Federativne Narodne Republike Jugoslavije koja je iz Drugog svjetskog rata izašla kao pobjednica na strani savezničkih snaga.

Na samom početku proslave, nastupio je zbor Lavanda iz Novigrada i Korona iz Umaga. Uslijedilo je polaganje vijenaca od strane predstavnika raznih jedinica lokalne samouprave, sudionika NOB-a, predstavnika političkih stranaka, raznih predstavnika slovenskih, hrvatskih i talijanskih udruga antifašista, udruga nastalih uslijed Domovinskog rata i ostalih uvaženih gostiju.

Potom se prisutnima prvi obratio gradonačelnik Fabrizio Vižintin.

Poštovani građani, dragi prijatelji i gosti, osobita mi je čast čestitati vam Dan antifašističke borbe i 83. obljetnicu ustanka naroda Hrvatske te zaželjeti vam dobrodošlicu u ime Gradskog vijeća Grada Buja, organizacijskog odbora i u moje osobno ime. Danas se prisjećamo velikog broja poginulih Istrijana, Hrvata, Slovenaca, Talijana u borbi za slobodu te pozivamo sve na jedinstvo i njegovanje antifašističkih vrijednosti bez kojih ne bi bio moguć život u slobodi i miru.

Narodno oslobodilačka borba je dio antifašističkog pokreta i zato se moramo ponositi njenim tekovinama koje su ne samo stvorile temeljne uvjete za stvaranje neovisne, slobodne i demokratske Republike Hrvatske, već su dio globalnog uspjeha nad najgorim i najopasnijim ideologijama i politikama ikada stvorenim u našoj povijesti.

Danas je svijet opet ugrožen i pod prijetnjom novog velikog svjetskog sukoba. Vidimo što se dešava u Ukrajini sa ratom, rat u Izraelu, točnije na Pojasu Gaze, ali sada se čujemo u zadnje vrijeme taj rat širi i izvan tih granica, velike su i tenzije na azijskom kontinentu. To sve prijeti našoj globalnoj sigurnosti i našem globalnom miru. Zato je bitno stvarno i bitno držati se antifašizma kao snažne snage koja može spriječiti veliki svjetski sukob. I zato je danas antifašizam važniji nego ikada.
Svima još jednom od srca čestitam Dan antifašističke borbe.
Hvala vam.

Uslijedilo je govor Ade Damjanac, prve predsjednice Saveza udruga antifašista Istarske županije, zatim Vilija Bassanesea gradonačelnika Grada Umaga te zamjenice istarskog župana Jessice Acquavita.

Gradonačelnik Umaga, Vili Bassanese, održao je emotivan govor koji je naglasio značaj tog dana za Istru i čitavu Hrvatsku. Izrazio je duboko poštovanje prema onima koji su položili svoje živote u borbi protiv fašizma tijekom Drugog svjetskog rata. Gradonačelnik je istaknuo kako je upravo 22. lipnja 1941. godine označio početak organiziranog antifašističkog pokreta u Europi, što Hrvatsku čini kolijevkom te borbe.

U svom govoru, Bassanese je podcrtao kako su vrijednosti i doprinos antifašista temelji suverenosti i ustavnih osnova samostalne Republike Hrvatske. Govorio je o antifašizmu ne samo kao o povijesnom naslijeđu, već i kao o životnom stavu koji se temelji na poštovanju različitosti, demokraciji i jednakosti.

Posebno je istaknuo važnost međunarodne suradnje i zajedničke borbe Hrvata, Slovenaca i Talijana protiv fašizma, te kako su te vrijednosti ključne za očuvanje europskih ideala i izgradnju sigurnog društva. Na kraju, pozvao je sve prisutne da se ponosno prisjećaju i čuvaju te vrijednosti koje su u temelju ne samo naše prošlosti već i budućnosti.

Govor je završio čestitkom svima povodom Dana antifašističke borbe, potvrđujući kontinuiranu posvećenost antifašističkim idealima.

Navedeni su se osvrnuli na povijesne događaje koji su obilježili naše područje, ali i pogranično područje Slovenije i Italije za vrijeme Drugog svjetskog rata, pritom odavši počast svim žrtvama fašističkog terora te u konačnici složivši se oko zastupanja vrijednosti antifašizma.

Svoj doprinos događaju dali su i učenici dvaju bujskih škola s prigodnom recitacijom, a cijela proslava je završila uz neizostavnu izvedbu pjesme “O bella ciao” i druženje uz pasulj i ‘kapljicu vina’.

Izvor: Naša Bujština i Eurostar

Istaknuto

Skip to content