Prealoader

Događanja

Anita Crevatin – čuvarica našeg dijalekta

Objava: 24.07.2024.

Predstavljanje prvijenca
U kaštelu Petrapilosa nedavno je predstavljena knjiga Anite Crevatin, rođene Ratoša, iz Buja. Dijalektalni prvijenac, nazvan “Naš, noše, po nošo”, bilježi sjećanja na rodni kraj i ljude s kojima je autorica odrasla, koristeći lokalni govor. Knjiga je izdana od strane Ogranka Matice Hrvatske u Bujama, a na predstavljanju su, uz autoricu, govorili Nadija Disiot, Slađan Dragojević i dr. Vitomir Jadrejčić, predsjednik ogranka.

Knjiga kao spomenar
“Naš, noše, po nošo” sadrži pjesničke i prozne zapise koji oslikavaju svakodnevni život u Škuljarima, malom selu pokraj Buzeta. Knjiga je podijeljena u šest ciklusa koji tematiziraju sjećanja iz djetinjstva, seoski život, običaje i najdraže osobe iz autoričinog života. Uz jednostavan izraz i jasnoću kazivanja, Crevatin vodi čitatelje kroz svoj čarobni zavičaj, predstavivši ga u svoj njegov čarobni zavičaj, predstavivši ga u svoj njegovoj ljepoti i autentičnosti.

Očuvanje dijalekta
Predstavljanje knjige u Velikom dvorištu kaštela Petrapilosa okupilo je brojne ljubitelje dijalektalne poezije i proze, kulturne i prosvjetne djelatnike, kao i stanovnike okolnih naselja. Autorica je istaknula kako je željela sačuvati domaću riječ koja se pomalo gubi. Kroz narativno, neposredno i humorom obojeno pisanje, Crevatin progovara o dragim ljudima i mjestima svog djetinjstva.

Bogatstvo jezika i običaja
Knjiga “Naš, noše, po nošo” donosi sjećanja na bezbrižno djetinjstvo provedeno u rodnom selu, opisuje način seoskog života i običaje vremena kada su se obitelji okupljale u zajedništvu i slavile sve fešte. Crevatin jednostavnim izrazom i jasnoćom kazivanja prenosi slike svog zavičaja, prikazujući volo, njive, brežiće, guste šume, potoke i svoja najdraža sjećanja iz djetinjstva. Knjiga također sadrži rječnik s oko 460 dijalektalnih riječi, čime dodatno doprinosi očuvanju lokalnog govora.

Autorica i njezina misija
Anita Crevatin odrasla je u selu Škuljari kod Buzeta, školovala se u Buzetu i Bujama, te radila u raznim poduzećima prije nego što je postala državni službenik u Općinskom sudu u Bujama, gdje je radila do mirovine 2019. godine. Ponosna na svoj govor i svjesna da se njime služi sve manje ljudi, Crevatin je počela zapisivati sjećanja, pisati pjesme i bilježiti osjećaje na svom dijalektu.

Predsjednik Ogranka Matice Hrvatske u Bujama, dr. Vitomir Jadrejčić, izrazio je zadovoljstvo što je Matica u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem “Augustin Vivoda” iz Buzeta predstavljanje održala u prekrasnom ambijentu kaštela Petrapilosa. Naglasio je kako izdavanjem svoje prve knjige Anita Crevatin doprinosi očuvanju dijalekta i bogate kulturne baštine svog kraja.

Anita Crevatin svojom je knjigom “Naš, noše, po nošo” dala značajan doprinos očuvanju materinjeg jezika i dijalekta svog rodnog kraja. Knjiga je svjedočanstvo o životu i običajima Škuljara i Istre, te dragocjen izvor za sve one koji žele upoznati i očuvati lokalni govor i tradiciju.

Foto: POU Buzet, društvene mreže

Istaknuto

Skip to content